Muhasebeci https://www.malimusavirx.net/2013/01/insaatlarda-kdv-degisikligi-nedenleri.html

İnşaatlarda KDV değişikliği nedenleri

İnşaat Güncel KDV
          Bilindiği üzere inşaatlarda 150 m² kadar olan daire alım satımlarında KDV %1 olarak işlem görüyordu. 01.01.2013 tarihi itibarıyla arsa m² fiyatı üzerinden KDV oranlarında değişiklik oldu.
500 -1000 TL arası arsa m² fiyatında KDV %8 , üstü için KDV %18 olacak. Bu değişiklikler 01.01.2013 tarihinden önce başlamıs olan veya ruhsatı bu tarihten önce başlamıs olanları kapsamıyacak.

Bu aşamada bu değişkliğin yapımasının bir kaç maksadı var ama kanaatimce asıl ve en önemli amacı inşaat sektöründe başlanmış veya bitirilmiş olan konut stoğunu eritmek. Asıl amac bu konut stoğunu eritmek için çıkarılmış bir kanun; inşaat sektöründeki daralmayı bu şekilde canlandırma planı birinci plandadır, medyayıda takip ederseniz suan bu kanunla beraber başlanmıs ama bir türlü istenen satış rakkamına ulaşamayan büyük konut projeleri bu tarihten önce yapımına başlanan konut projelerinin avantajlarından dem vurarak satış yapmaya başlıyacaklar ve işin komiği konut fiyatlarında ufak artışların yaşanmaya başlanması olacaktır, avantajlı olarak satılan konutlara satıs tekrar canlanınca ufak zamlarla buyuk gelirler elde edilecektir.

İkinci bir önemi ise inşaat firmalarının artık KDV den elde ettikleri (devletten iade alarak) karı sonlandırmak. Yolsuzluğa çok açık bir konu KDV iadeleri, o nedenle bence güzel ama geç kalınmış bir kanun.

Üçüncü olarak da Dünya Kizine neden olan Mortgage kirizinin önüne geçilmesi ve biraz şişkinliği azaltmak.

Tabi bunun yanısıra iş hacmindeki azalma da buyuk ihtimalle olumsuz etkiliyecek, yıllardır istihdama büyük katkısı olan inşaat sektöründeki bu daralma gelecek aylarda kendini yavas yavaş gösterecektir.


Daha bir çok artısı eksisi tarafı bulunan bu dünlemenin en önemlileri bence bunlardır.

Lutfen paylasin

0 Comments

Please read our Comment Policy before commenting. ??

Yorumlarınızla Katkıda Bulunun

Notification