Muhasebeci https://www.malimusavirx.net/2013/01/ba-bs-formlarinda-yeni-duzenleme-ba-bs.html

Ba Bs formlarinda yeni düzenleme Ba Bs düzeltme

ba bs fomlari, muhasebeci
BA BS form
 BA BS formlarının düzeltilmesi  yeni yönetmelikle getirilen bazı yenilikler.  Zaten muhasebeciler açısından baya zaman alan BA BS formları düzenlemesinde biraz kolaylık sağlanmış, cezalarda bir değişiklik olmasa da bazı ufak değişikliklerle muhasebeciler az da olsa rahatlıyacaktır.

Burada özellikle dikkat edilmesi gereken husus BA BS formlarında yer alan bilgilerde T.C. Kimlik numarası ve Vergi kimlik numarasının doğru olması gerekmek, eğer vergi kimlik numrasında ve T.C kimlik numaralarında bir yanlışlık yoksa ünvan kısmında yapılan kısaltmaların ve yanlıkşlıkların beyannameyi yeniden düzenlemeye gerek olmaması ve beyannamenin doğru kabul edilmesi.

Ayrıca BS BS formlarını duzenleyen iki firma arasında farkın beyanname verme sınırı olan 5.000,00 TL sınırının %10 kadar hata payının yine beyannamenin doğru verildiğinin kabul edilmesi. Yani; a firması BA BS formlarında 6.600  TL gösterdiği zaman B firması da formunda 6.400,00 TL gösterdiyse bu arasındaki fark 5.000,00 TL %10 nu aşmadığından doğru kabul edilecek.

Belge sayısı 5 adeti aşmayan ve BA BS matrahında bir değişiklik gerektirmiyecek belge sayısı yanlışlıklarında eksik ve yanıltıcı bilgi olarak değerlendirilmeyecek ve cezai işlem gerektirmiyecektir.

Ama unutmamak gerekirki burada en büyük belirleyici T.C Kimlik Numrası ve Vergi Kimlik Numarasında hata bulunmaması.


İyi Çalışmalar.

www.malimusavirx.net

Lutfen paylasin

0 Comments

Please read our Comment Policy before commenting. ??

Yorumlarınızla Katkıda Bulunun

Notification